Proje Hakkında

  • SCADA Sistemi, Denizli’de İçme suyu sisteminin tek merkezden bilgisayar ortamında kontrol ve kumandasını sağlamayı hedeflemektedir. SCADA Sistemi, su dağıtım tesisleri ile içme suyu şebekesinin etkin ve verimli bir şekilde kontrol ve kumandasını sağlamaktadır. Su depolarının su seviyeleri ve hacimleri; su depolarından şebekeye verilen ve bir üst kademeye basılan su miktarları, terfi hat basınç değerleri, motor ve vanaların durum pozisyonları merkezden izlenmektedir. Sistem üst kademelerdeki su depolarının su seviyelerine göre hem merkezden hem de alt kademe pompa istasyonlarından pompa ve vanalar otomatik olarak açılıp kapatabilmektedir.

    Kurulacak olan yeni teknolojik sistem ile altyapının yenilendiği bölgelerdeki tüm içme suyu şebekesinin tek merkezden elektronik olarak izlenecek bu çalışmaların sonunda çok önemli bir kazanım elde edilecek. Temiz içme suyu ihtiyacı günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri. İşte bu sebeple suyumuza sahip çıkmalıyız. Gelecek nesiller için, çocuklarımız için suyumuza sahip çıkmalıyız. Türkiye'nin en temiz suyu Denizli'de diyoruz. Bu suyu korumamız gerektiğini biliyoruz.

    Bu altyapı çalışması ile birlikte Denizli'deki 47 adet su deposu baştan aşağı yenilenecek. 40-50-yıllık su depolarının tüm ekipmanlarını değiştirelecek. Çıkış borularını her şeyi değiştiriliyor. SCADA adlı sistemi kurarak Denizli'nin suyunu merkezden izleyecek, nerede sıkıntı varsa onu tespit etme şansı olacak. Su sistemimiz akıllı hale gelecek. SCADA adı verilen sistem sayesinde içme suyu kaynaklarından şebekeye verilen suyun tamamı, hiçbir kayba uğramadan ev ve iş yerlerine ulaşacak. Tek bir damla suyun heba olmayacaktır.